Category: Известувања

46507750_483413002150541_5142940942860288000_n

Потпишан меморандум за соработка со Центарот за развој и кариера ” Колеги & Колешки

Директорот на Државниот студентски дом “Скопје” – Скопје, Дарио Николовски, потпиша меморандум за соработка со Центарот за развој и кариера “Колеги & Колешки”. Во следниот период заинтересирните студенти ќе може да присуствуваат на предавања...

Drzaven Studentski Centar Skopje kolor.ai

Саниран проблемот со топла вода и парно греење во СД “Кузман Јосифовски – Питу”

Ве известуваме дека дефектот со пумпата на мазут и дизните во студентскиот дом „Кузман Јосифовски – Питу” поради што се јави прекин во доставата на топлата вода и парното греење е саниран. На место на...

46503924_480490219109486_2829111003873017856_n

Работна на директорите на ученичките и студентските домови

Работиме на зголемување на партиципацијата од Министерство за образование и наука за ученичките и студентските домови. Ова ќе значи повеќе средства за инвестирање во дотраената водоводна и електрична инсталација, нови инвестирања во внатрешното уредување,...

45700975_477085232783318_9123152346551943168_n

Потпишан меморандум за соработка со Stubrand Macedonia

Воспоставуваме соработка со фирмите што самите студенти ги одбраа. Уште еднаш докажуваме дека нивните потреби се наш приоритет. Директорот на Државниот студентски дом “Скопје” – Скопје, Дарио Николовски, потпиша меморандум за соработка со Напаг...

Drzaven Studentski Centar Skopje kolor.ai

Соопштение во врска со прекинот на вода во СД „Кузман Јосифовски-Питу“

Почитувани претставници на медиумите, Студентите од Државниот студентски дом „Скопје“, денеска беа непријатно изненадени кога,утрово, без никакво предупредување, беше прекинато снабдувањето на домот со вода од страна на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“. Постапката...

Drzaven Studentski Centar Skopje kolor.ai

Известување во врска со појадокот во Државниот студентски дом ,,Скопје,,Скопје.

Се известуваат сите студенти, дека почнувајќи од 25.09.2017та година ќе продолжи да се послужува појадокот во сите ресторани на Државниот студентски дом ,,Скопје,,Скопје од 07:30 до 10:30 часот секој ден.    

Drzaven Studentski Centar Skopje kolor.ai

Демант во врска со појадокот во студентските домови

Државниот студентски дом „Скопје“- Скопје донесе одлука за подобрување на системот на исхраната во студентските мензи со цел студентите да добијат поквалитетна, поразновидна и во количини побогата храна. Имено, согласно спроведените анализи, анкети, разговори...

koga-denot-nemase-ime-1

Карти за предпремиерата на филмот „КОГА ДЕНОТ НЕМАШЕ ИМЕ“

Премиерата на македонскиот игран филм „Кога денот немаше име“ по  сценарио и  режија на Теона Стругар Митевска продуциран од продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“ ќе се одржи на 07.10.2017  година во кино Милениум. Се...

Drzaven Studentski Centar Skopje kolor.ai

Примени студенти во ДСД „Скопје “-Скопје од прва година на студии за учебната 2017/18 година

Резултати од конкурсот за прием на студенти во ДСД „Скопје“- Скопје  за студиската 2017/2018 година за студентите од прва година. Резултати на примени бруцоши во ДСД СКопје

domijada

Завршија квалификациите за 25-тата Домијада

Завршија квалификациите за 25-тата Домијада. Оваа година студентите сместени во Државниот студентски дом „Скопје“, ќе настапат на Домијадата во следните категории: Фудбал мажи СД „Стив Наумов“ Пинг понг мажи СД „Стив Наумов“ и Шах...